پاورپوینت مقداد بن اسود کندي

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن پاورپوینت مقداد بن اسود کندي :


پاورپوینت مقداد بن اسود کندي
پاورپوینت مقداد بن اسود کندي در سال شانزدهم عام‌الفیل (24سال قبل از بعثت) در جزیرهالعرب در (حضرموت) متولد شد. یکی از افتخارات وی, حضور در غزوات و رشادت و شجاعت کم نظیر او در دفاع از آیین نوپای اسلام بود. از جمله شرکت در جنگ‌های بدر و اُحد است. مقداد پس از رحلت پیامبر اسلام (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم), همیشه یار و یاور امیرالمؤمنین بود و زندگی با سعادت خود را سپری نمود.

فهرست مندرجات

1 - توصیف اجمالی مقداد بن اسود
2 - ملحق شدن به صف مسلمین
3 - شرکت در جنگ‌ها
4 - دفاع از حریم ولایت
5 - روایاتی در مدح و فضیلت او
6 - پانویس
7 - منبع


توصیف اجمالی مقداد بن اسود


"مقداد بن عمرو بهرایی" در سال شانزدهم عام‌الفیل (24سال قبل از بعثت) در جزیرهالعرب در (حضرموت) متولد شد.

[1] ابن اثیر, عزالدین علی بن محمد, اسدالغابه, تحقیق محمدابراهیم البنا, بیروت, دارالاحیا التراث العربی, 1970م., ج5, ص242.

سیره نویسان و مورخان, نسب خانوادگی او را تا جد بیستم نام برده‌اند. برخی او را "مقداد بهرایی" یا "بهراوی" خوانده‌اند, از آن جهت که جد هفدهم وی "بهرا " نام داشت.

[2] ابن حزم‌اندلسی, علی بن احمد, جمهره انساب العرب, تحقیق محمد عبدالسلام‌هارون, قاهره, دارالمعارف, ص441.


پدرش در سرزمین حضرموت با طائفه‌ی معروف (کنده) می‌زیسته و در بعضی امور با آنها هم پیمان بود؛ لذا گاهی او را "مقداد حضرمی" یا "کندی" می‌خواندند. از طرفی دیگر وی را به (اسود) نسبت می‌دهند و با عنوان "پاورپوینت مقداد بن اسود کندي" یاد می‌کنند. در این باره نظرات مختلفی وجود دارد. به عنوان مثال نقل شده: (در قبیله بهرا به وسیله مقداد خونی ریخته شد و از آنان فرار کرد و به قبیله کنده پیوست و با آنان هم سوگند شد. در آنجا نیز خونی ریخت و ناگزیر به مکه گریخت و در مکه با (اسود بن عبد بن یغوث زهری) هم سوگند شد. اسود نسبت به مقداد نسبت پدری پیدا کرد. از این‌رو او را به اسود نسبت داده‌اند و نیز گاهی او را مقداد زهری خوانده‌اند.)

[3] ابن اثیر, عزالدین علی بن محمد, اسدالغابه, تحقیق محمدابراهیم البنا, بیروت, دارالاحیا التراث العربی, 1970م, ج5, ص242.

گاهی او را "ابومعبد" می‌خوانند به حساب اینکه نام پسرش "معبد" بود. بعضی دیگر از او با عنوان "ابوسعید" و "ابوالاسود" یاد می‌کنند. یکی دیگر از القاب وی نزد مورخین و محدثین, (ثانی الارکان الاربعه) است, زیرا وی از دومین رکن‌های چهارگانه ایمان (سلمان, علی, ابوذر و عمار) به شمار می‌آمده است.

[4] مامقانی, عبدالله, تنقیح المقال فی علم الرجال, نجف اشرف, مرتضویه, 1352, ج3, ص245.


وی پس از گرایش به اسلام, طبق فرمان پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) به همراه گروه دوم مسلمانان که از شدت ستمگری مشرکان مکه به ستوه آمده بودند, به کشور (حبشه) پناهنده شد و بعد از چندی به مکه بازگشت.

[5] ابن هشام, ابومحمدعبدالملک, سیره نبوی, بیروت, دارالمعرفه, 1425, ج1, ص304.


بعدها پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) دختر عمویش (ضباعه) را به ازدواج وی در آورد و از آنجا که مقداد قبلاً از زنی از طائفه‌ی قریش خواستگاری کرده بود و اولیای آن زن مانع شده بودند؛ لذا فرمود: (من دختر عمویم را همسر مقداد نکردم, مگر اینکه امر ازدواج را سهل و آسان بگیرند و حسب و نسب را در نظر نگیرند.)

[6] ابن سعد, محمد بن سعد, طبقات الکبری, تحقیق محمد عبدالقادر عطا, بیروت, دارالکتب العلمیه, 1410, چاپ اول, ج3, ص120.


مقداد پس از رحلت پیامبر اسلام (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم), همیشه یار و یاور امیرالمؤمنین بود و زندگی با سعادت خود را سپری نمود. او که در اواخر عمر در (جرف) (منطقه‌ای که در یک فرسخی مدینه به شام قرار دارد.) سکونت داشت, در سال 33 هجری در حالی که هفتاد سال از عمر با برکتش می‌گذشت, به دیدار حق شتافت.

[7] ابن سعد, محمد بن سعد بن منیع, طبقات الکبری, تحقیق محمد عبدالقادر عطا, بیروت, دارالکتب العلمیه, 1410, چاپ اول, ج3, ص121.

مسلمانان پیکر مطهرش را به مدینه آوردند و در قبرستان بقیع به خاک سپردند و "عثمان بن عفان" بر جسد او نماز گذارد. درباره علت مرگ وی, اقوال متفاوت است. مورخ مشهور "ابن اثیر" به نقل از "واقدی" نقل کرده‌ است که "موسی بن یعقوب" از عمه‌ی خود نقل کرده که مادر عمه‌اش (کریمه دختر علی) گفت: (پدرم بر اثر فتق شکم درگذشت.)

[8] ابن اثیر, عزالدین علی بن محمد, اسدالغابه, تحقیق محمدابراهیم البنا, بیروت, دارالاحیا التراث العربی, 1970م., ج5, ص242.

به گفته‌ی برخی دیگر, وی بر اثر خوردن روغن کرچک از دنیا رفت.

[9] تستری, سهل بن عبدالله, تفسیر‌التستریملحق شدن به صف مسلمین


مقداد در همان اوائل بعثت به زیر پرچم اسلام در آمد و در تمام سختی‌ها و شکنجه‌های مشرکین قریش, در کنار پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) و دیگر مسلمانان بود. مورخین او را از سابقین به اسلام می‌دانند؛ اما درباره‌ی کیفیت اسلام او بحث مفصلی نشده است. از "ابن مسعود" نقل شده است که نخستین کسانی که اسلام خود را ظاهر کردند, هفت نفرند که مقداد جز آنهاست.

[10] ابن اثیر, عزالدین علی بن محمد, اسدالغابه, تحقیق محمدابراهیم البنا, بیروت, دارالاحیا التراث العربی, 1970م., ج5, ص242.

وی در سال اول هجری در ماه شوال در سریه (عبارت است از آن جنگ‌هایی که پیامبر در آنها شرکت نمی‌کرد و فرمانده و پرچمدار تعیین می‌کرد.) "ابوعبیده" به مسلمانان پیوست. در این سریه پیامبر, ابوعبیده بن حارث را به سوی سپاه قریش که به قصد مدینه رهسپار شده بودند, فرستاد و آنها در کنار چاه (احیا) در راه مدینه اردوگاه زدند. از طرف دیگر علی و "عتبه بن غزوان" که در صف قریش بودند, فرصت را غنیمت شمرده و از سپاه کفر جدا شدند و به لشگر اسلام پیوستند. بدین ترتیب مقداد به همراه مسلمانان به مدینه مهاجرت کرد.

[11] ابن هشام, ابومحمدعبدالملک, سیره نبوی, بیروت, دارالمعرفه, 1425, ج2, ص524.

موضوعی که مهاجرت مقداد به مدینه را در همان ا

لینک کمکی