پاورپوینت مقداد بن اسود

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن پاورپوینت مقداد بن اسود :


مقداد بن عمرو
مقداد یکی از اصحاب پیامبر اسلام بوده است و جز افرادی است که نخستین اسلام و مسلمانی خود را اظهار کردند.

فهرست مندرجات

1 - معرفی اجمالی
2 - وجه اشتهار مقداد به حضرمی
3 - هجرت مقداد
4 - ازدواج مقداد
4.1 - تبار شناسی ضباغه همسر مقداد
5 - فرزندان مقداد
6 - حضور در جنگ‌ها
7 - مقداد پس از رحلت پیامبر
8 - فضایل مقداد
8.1 - ارکان اربعه
8.2 - نخستین شیعیان
8.3 - وفاکننده به آیه مودت
8.4 - اعتراض به خلافت خلفا
9 - پانویس
10 - منبع


معرفی اجمالی


در سال شانزدهم عال الفیل, مقداد به دنیا آمد و به پاورپوینت مقداد بن اسود کندی معروف گردید. نام پدرش عمرو بوده است. مقداد سیزدهمین نفری است که مسلمان شد؛ از‌این‌رو جز سابقین در اسلام است و هم‌چنین جز هفت نفری است که نخستین بار اسلام خود را اظهار نمودند, او دو دفعه هجرت نمود و معروف به (هاجر الهجرتین) است, یک‌بار براساس دستور پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله همراه عده‌ای از مسلمانان به حبشه هجرت کرد و مرتبه دوم به مدینه هجرت نموده است. مقداد در جنگ‌های متعدد در زمان پیامبر ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ شرکت داشته و در جنگ احد نیز جز معدود افرادی است که تا پای جان به دفاع از پیامبر ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ پرداخته است.
مقداد در سال شانزده م عام‌الفیل یعنی 24 سال قبل از بعثت, به دنیا آمد.نام پدرش عمرو بوده است

وجه اشتهار مقداد به حضرمی


از آنجا که عمرو با طایفه معروف (کنده) که در سرزمین حضرموت (از نواحی یمن) می‌زیستند, در بعضی از امور هم‌پیمان شده بود, گاهی هم مقداد را حضرمی یا کندی می‌خوانند.

[1] محمدی, محمد, سیمای مقداد, ص 23 و 13, بی‌جا, بی‌تا.هجرت مقداد


مقداد دو دفعه هجرت کرده است؛ ازاین‌رو او را با عنوان (هاجر الهجرتین) یاد کرده‌اند, یک بار در اوایل بعثت که طبق فرمان پیامبر ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ گروهی از مسلمانان از شدت سخت‌گیری دشمنان به ستوه آمده بودند و به کشور حبشه پناهنده شدند. مقداد در میان سومین گروه مسلمانان که به حبشه مسافرت کردند به حبشه رفت و پس از مدتی به مکه برگشت و در مکه همراه رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌وآله بود تا جریان هجرت پیامبر ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ به مدینه پیش آمد و بار دوم به مدینه هجرت کرده است که زمان هجرتش به مدینه به‌خوبی روشن نبوده؛ ولی براساس وجود قرائن فراوانی در سال اول هجرت در ماه شوال در سریه ابوعبیده به مسلمانان پیوست و همراه آنان به مدینه هجرت نمود.

[2] شوشتری, محمد تقی, قاموس الرجال, ج 9, ص 114, بی‌جا, بی‌تا.ازدواج مقداد

امام رضا ـ علیه‌السلام ـ می‌فرماید: جبرئیل بر پیامبر ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ نازل شد و عرض کرد خدا به شما سلام می‌رساند و می‌فرماید: دوشیزگان به‌سان میوه هستند؛ چون میوه رسید باید آن را چید و خورد؛ وگرنه تابش خورشید آن را فاسد می‌کند, اگر دوشیزگان را شوهر دهند, از فساد و فتنه ایمن خواهند بود. حضرت پس از این جریان به منبر رفت و کلام خدا را به مردم ابلاغ فرمود و آنان را از آنچه که جبرئیل آورده بود مطلع ساخت, از حضرت پرسیدند: هم‌شأن ما کیست؟ با چه کسی ازدواج کنیم؟ حضرت فرمود: مؤمنین کفّو هم هستند؛ سپس از منبر پایین نیامد تا آنکه ضباعه دختر عموی خود (دختر زبیر بن عبدالمطلب) را به ازدواج مقداد درآورد.

تبار شناسی ضباغه همسر مقداد


ضباعه از بانوان سرشناسی است که از سابقین به اسلام است و همراه مسلمانان به مدینه مهاجرت کرده بود, از او یازده حدیث از پیامبر ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ نقل شده است. پیامبر صباعه را با این‌که از نظر طایفه و حسب و نسب بسیار باشخصیت بود, همسر مقداد کرد و فرمود: من دختر عموی خود ضباعه را همسر مقداد نکردم؛ مگر آنکه مردم موضوع ازدواج را سهل و آسان بگیرند, به هر مؤمنی دختر دهند و حسب و نسب را در مورد ازدواج به نظر نیاورند.

[3] علامه مجلسی, بحار الانوار, ج 16, ص 223.

[4] علامه مجلسی, بحار الانوار, ج 103, ص 371.

[5] علامه مجلسی, بحار الانوار, ج 6, ص 779 طبع کمپانی, بی‌تا.


فرزندان مقداد


مقداد دارای دو فرزند بود: یکی دختر به نام کریمه که روایاتی هم از پدرش نقل می‌کند و دیگری پسر به نام معبد که در جنگ جمل جزو یاران عایشه بوده و در همان جنگ به قتل رسیده است.

[6] قمی, شیخ عباس, منتهی الامال, ص 161, انتشارات بهزاد, 1381.حضور در جنگ‌ها


مقداد در تمام جنگ‌هایی که در زمان رسول اکرم ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ اتفاق افتاده شرکت کرد و به‌عنوان یک افسر جانباز در میان سپاه اسلام از حریم آیین خود دفاع می‌کرد, نقش مقداد در جنگ بدر و احد صفحات تاریخ را رونق و صفا داده است, او نخستین سواره‌ای بود که با دشمنان جنگید. در جنگ بدر, در سپاه مسلمانان دو اسب‌سوار بودند که یکی از آنها زبیر و دیگری مقداد بوده است.

[7] علامه امینی, الغدیر, ج 9, ص 116.

در جنگ احد نیز مقداد نقش بسزایی داشته است, به‌طوری که در اواخر نبرد آن زمانی که همه پا به فرار گذاشتند, طبق نقل بزرگان تاریخ با پیامبر نماند جز علی علیه‌السلام, طلحه, زبیر, ابودجانه, عبدالله بن مسعود ومقداد.

[8] طبقات ابن سعد, ج 3, ص 114.

[9] محمدی, محمد, سیمای مقداد, ص 37, بی‌جا, بی‌تا.مقداد پس از رحلت پیامبر


بعد از رحلت پیامبر ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ ن

لینک کمکی