بررسی رابطه استرس شغلی و سلامت روان با تاکید بر نقش واسطه ای راهبردهای مقابله ای کارمندان

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن بررسی رابطه استرس شغلی و سلامت روان با تاکید بر نقش واسطه ای راهبردهای مقابله ای کارمندان :

تحقیق حاضر با عنوان بررسی رابطه استرس شغلی و سلامت روان با تاکید بر نقش واسطه ای راهبردهای مقابله ای کارمندان از سری تحقیق های رشته روانشناسی میباشد. این تحقیق در 151صفحه با فرمت Word (قابل ویرایش) در مقطع کارشناسی ارشد نگارش شده است و همچنین این تحقیق آماده چاپ و پرینت جهت استفاده دانشجویان می باشد.

===================================================================================

تمامی فایل های سیستم, توسط کاربران آن آپلود می شود. اگر در فایلی تخلفی مشاهده کردید و یا مالک پروژه ای بودید که از وجود آن در سایت رضایت نداشتید با ما تماس بگیرید, در اسرع وقت به گزارش شما رسیدگی می شود.

@gmail.com info@

===================================================================================

قسمتهایی کوتاه از متن:

چکیده
هدف اصلی این پژوهش بررسی رابطه استرس شغلی و سلامت روان با تاکید بر نقش واسطه ای راهبردهای مقابله ای در کارمندان, بود. بدین منظور, از بین کارمندان سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان در سال 1393, با استفاده از فرمول کوکران 241 نفر (214 نفر مذکر و 27 نفر مؤنث), به شیوه ی نمونه گیری تصادفی طبقه بندی شده, انتخاب شدند و با استفاده از پرسشنامه استرس شغلی هلریگل و اسلوکام, پرسشنامه سبک های مقابله با رویدادهای استرس زا (CISS) و پرسشنامه سلامت عمومی گلدبرگ و هیلر (GHQ-28), مورد ارزیابی قرار گرفتند. داده های به دست آمده با استفاده از روش تحلیل مسیر, مورد ارزیابی آماری قرار گرفتند. یافته ها نشان داد استرس شغلی و ابعاد آن قادر به پیش بینی تغییرات مربوط به سلامت روان و همچنین راهبردهای مقابله ی مسأله مدار و هیجان مدار آزمودنی ها می باشد. یافته ها همچنین نقش واسطه گری شیوه های مقابله با استرس مسأله مدار و هیجان-مدار را در رابطه بین استرس شغلی و سلامت روان مورد تأیید قرار داد. با توجه به یافته ها می توان سلامت روان را با افزایش راهبرد مسأله مدار از طریق آموزش استفاده از این نوع راهبردها و همچنین کاهش راهبردهای هیجان مدار بهبود بخشید.

مقدمه
بدون شک در جوامع امروزی بدون داشتن شغل, زندگی کردن, امکان پذیر نیست و هر فرد به داشتن شغلی نیازمند است تا بتواند به سازمان اجتماعی بپیوندد و در جامعه جایگاه و منزلتی بیابد. با این حال شغل فقط راهی برای تأمین نیازهای ضروری زندگی نیست, بلکه به عنوان یک عنصر حیاتی در موقعیت اجتماعی افراد به شمار می رود (ایاکوویدز, فونتولاکیس, کاپرینیس و کاپرینیس , 2003). این در حالی است که شغل افراد یکی از عمده ترین دلایل تنیدگی در زندگی آن ها است. شغل برای هر فرد به عنوان عامل تشکیل دهنده ی هویت اجتماعی, منبع تأمین نیازهای زندگی و تشکیل دهنده ی هویت اجتماعی محسوب می شود و از منابع مهم تنیدگی به شمار می آید. در مشاغلی که در آن ها ارتباط انسانی مطرح است تنیدگی بیشتری وجود دارد (رحمانی, بهشید, زمانزاده و رحمانی, 1389). استرس شغلی امروزه به مسئله ای شایع و پر هزینه در محیط های کاری تبدیل شده است.


لینک کمکی